X
Back to the top

Historia Tomasza – Filmy

Historia Tomasza – Filmy

Historia Tomasza – Filmy

Uzależnienie od alkoholu jako choroba demokratyczna

Uzależnienie od alkoholu jako choroba demokratyczna

Alkoholizm to nie problem osób z tzw. marginesu. To choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na zajmowane stanowisko, status społeczny, wykształcenie czy płeć.

Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił

“Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił”? Czym jest uzależnienie…

"Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił!" Czym jest uzależnienie?

Bliscy osób uzależnionych sądzą, że alkoholik pije, ponieważ nie ma “silnej woli”. W rzeczywistości, w przypadku osób uzależnionych funkcjonują takie mechanizmy choroby, które są niejako ich własną tarczą obronną sprzyjającą piciu.

Czym jest współuzależnienie? Gdy choruje cała rodzina…

Czym jest współuzależnienie? Gdy choruje cała rodzina...

Kiedy w rodzinie ktoś popada w uzależnienie od alkoholu i zaczyna stopniowo tracić kontrolę nad swoimi zachowaniami, osoby bliskie (współmałżonek / partner, dzieci) również zmieniają swoje zachowania i rozpoczynają proces dostosowywania się do życia w nowych warunkach. Dochodzi do zachwiania całego system rodziny.

Czym jest nawrót?

Czym jest nawrót?

Proces nawrotu jest odwrotny do procesu trzeźwienia. Oznacza powracanie do zachowań, sposobu myślenia, interpretowania rzeczywistości i funkcjonowania w relacjach jak w okresie spożywania alkoholu, choć jeszcze do tego faktycznie nie doszło. Może on doprowadzić do powrotu do czynnego nałogu, ale nie musi. Co robić, by nie wrócić do picia?

Straty? Masz wybór!

Straty... Masz wybór!

Dla jednych będzie to utrata pracy, brak możliwości rozwoju, utrata zdrowia. Dla innych – spowodowanie wypadku drogowego lub skrzywdzenie kogoś bliskiego. A dla jeszcze innych – rozwód czy utrata relacji z dziećmi. Co łączy wszystkie osoby uzależnione od alkoholu? To, że każda z nich  doświadcza strat wynikających z picia.

Kampania społeczna Fundacji Studio Psychologii Zdrowia we współpracy z m.st. Warszawa