Uzależnienie kobiet
Polki piją coraz więcej i coraz częściej. Po alkohol sięgają coraz młodsze kobiety i dziewczęta. Niestety, m.in. ze względów fizjologicznych, alkohol działa na kobiety inaczej niż na mężczyzn. Dlaczego więc panie szybciej się upijają i szybciej wpadają w uzależnienie, ryzykując przy tym znacznie więcej?
Gdy rozważam, czy mam problem...
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia odwykowego jest niezwykle trudne. Pierwsze sygnały pojawiają się zazwyczaj od otoczenia – bliskich, partnera czy pracodawcy. Jakie objawy wskazują na uzależnienie? Co zrobić, gdy zauważysz je u siebie?
Gdzie znajdę pomoc?
W Polsce działa ponad 650 placówek świadczących pomoc osobom pijącym ryzykownie i szkodliwie, uzależnionym od alkoholu oraz ich bliskim. Gdzie mogą zwrócić się osoby, które widzą u siebie objawy uzależnienia i jakie formy terapii są im oferowane?
Straty... Masz wybór!
Dla jednych będzie to utrata pracy, brak możliwości rozwoju, utrata zdrowia. Dla innych – spowodowanie wypadku drogowego lub skrzywdzenie kogoś bliskiego. A dla jeszcze innych – rozwód czy utrata relacji z dziećmi. Co łączy wszystkie osoby uzależnione od alkoholu? To, że każda z nich doświadcza strat wynikających z picia.
Wybieram trzeźwość!
Droga do trzeźwości nie jest prosta, ponieważ jest jednocześnie czasem własnego rozwoju, odbudowywania relacji z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, a także nauki od nowa własnych postaw. Dlaczego sama abstynencja może nie wystarczyć, by skutecznie poradzić sobie z nałogiem? Na czym polega trzeźwienie?
Uzależnienie jako choroba demokratyczna
Alkoholizm to nie problem osób z tzw. marginesu. To choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na zajmowane stanowisko, status społeczny, wykształcenie czy płeć.