X
Back to the top

Historia Pawła – Filmy

Historia Pawła – Filmy

Historia Pawła – Filmy

Fazy uzależnienia od alkoholu

Fazy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która nie następuje z dnia na dzień. Jej objawy – z biegiem czasu – znacznie się pogłębiają. Opis poszczególnych etapów choroby pokazuje jej typowy przebieg, choć czasem można zaobserwować nieco odmienny obraz uzależnienia. Jakie są fazy choroby alkoholowej?

Psychologiczne aspekty uzależnienia

Psychologiczne aspekty uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu wpływa na wszystkie obszary życia, zarówno osoby uzależnionej, jak i osób z jej otoczenia. Alkohol zaburza funkcjonowanie umysłowe, emocjonalne oraz system Ja człowieka, doprowadzając do powstania trzech patologicznych mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Jakie są mechanizmy choroby alkoholowej?

Biomedyczne aspekty uzależnienia od alkoholu

Biomedyczne aspekty uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu, podobnie jak picie ryzykowne czy szkodliwe, powodują szereg szkód, a wśród nich – najbardziej namacalne – szkody zdrowotne. Alkohol działa szkodliwie na niemal wszystkie tkanki i narządy w organizmie. Uszkodzeniom ulegają nie tylko wątroba, trzustka czy żołądek, ale też mózg, serce i cały układ krwionośny. Jakie szkody zdrowotne wynikające z nadmiernego picia występują najczęściej?

Wybieram trzeźwość!

Wybieram trzeźwość!

Droga do trzeźwości nie jest prosta, ponieważ jest jednocześnie czasem własnego rozwoju, odbudowywania relacji z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, a także nauki od nowa własnych postaw. Dlaczego sama abstynencja może nie wystarczyć, by skutecznie poradzić sobie z nałogiem? Na czym polega trzeźwienie?

Straty? Masz wybór!

Straty... Masz wybór!

Dla jednych będzie to utrata pracy, brak możliwości dalszego rozwoju, utrata zdrowia. Dla innych – spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, skrzywdzenie kogoś bliskiego. A dla jeszcze innych – rozwód czy utrata relacji z dziećmi. Co łączy wszystkie osoby uzależnione od alkoholu? To, że każda z nich – ostatecznie – doświadcza strat wynikających z picia.

Kampania społeczna Fundacji Studio Psychologii Zdrowia we współpracy z m.st. Warszawa