X
Back to the top

Filmy

Filmy

Filmy

“Alkohol – Znaj Ryzyko” – zwiastun kampanii

“Alkohol – Znaj ryzyko!” – zwiastun kampanii 

W ramach kampanii „Alkohol – Znaj Ryzyko” Fundacja Studio Psychologii Zdrowia wyprodukowała 12 filmów obalających mity na temat uzależnienia od alkoholu. W filmach wypowiadają się uznani psychoterapeuci uzależnień, psycholodzy i psychiatrzy. Akcję wsparł także Lech Dyblik, polski aktor, który ponad 26 lat temu rozpoczął terapię uzależnienia i zgodził się podzielić z nami swoją historią trzeźwienia.

Uzależnienie od alkoholu jako choroba demokratyczna

Uzależnienie od alkoholu jako choroba demokratyczna

Alkoholizm to nie problem osób z tzw. marginesu. To choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na zajmowane stanowisko, status społeczny, wykształcenie czy płeć.

Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił

“Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił”? Czym jest uzależnienie…

“Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił!” Czym jest uzależnienie?

Bliscy osób uzależnionych sądzą, że alkoholik pije, ponieważ nie ma “silnej woli”. W rzeczywistości, w przypadku osób uzależnionych funkcjonują takie mechanizmy choroby, które są niejako ich własną tarczą obronną sprzyjającą piciu.

Czym jest współuzależnienie? Gdy choruje cała rodzina…

Czym jest współuzależnienie? Gdy choruje cała rodzina…

Kiedy w rodzinie ktoś popada w uzależnienie od alkoholu i zaczyna stopniowo tracić kontrolę nad swoimi zachowaniami, osoby bliskie (współmałżonek / partner, dzieci) również zmieniają swoje zachowania i rozpoczynają proces dostosowywania się do życia w nowych warunkach. Dochodzi do zachwiania całego system rodziny.

Fazy uzależnienia od alkoholu

Fazy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która nie następuje z dnia na dzień. Jej objawy – z biegiem czasu – znacznie się pogłębiają. Opis poszczególnych etapów choroby pokazuje jej typowy przebieg, choć czasem można zaobserwować nieco odmienny obraz uzależnienia. Jakie są fazy choroby alkoholowej?

Psychologiczne aspekty uzależnienia

Psychologiczne aspekty uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu wpływa na wszystkie obszary życia, zarówno osoby uzależnionej, jak i osób z jej otoczenia. Alkohol zaburza funkcjonowanie umysłowe, emocjonalne oraz system Ja człowieka, doprowadzając do powstania trzech patologicznych mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Jakie są mechanizmy choroby alkoholowej?

Biomedyczne aspekty uzależnienia od alkoholu

Biomedyczne aspekty uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu, podobnie jak picie ryzykowne czy szkodliwe, powoduje szereg szkód, a wśród nich – najbardziej namacalne – szkody zdrowotne. Alkohol działa destrukcyjnie na niemal wszystkie tkanki i narządy. Uszkodzeniom ulegają nie tylko wątroba, trzustka czy żołądek, ale też mózg, serce i układ krwionośny. Jakie szkody zdrowotne, wynikające z nadmiernego picia, występują najczęściej?

Uzależnienie kobiet

Uzależnienie kobiet

Polki piją coraz więcej i coraz częściej. Po alkohol sięgają coraz młodsze kobiety i dziewczęta. Niestety, m.in. ze względów fizjologicznych, alkohol działa na kobiety inaczej niż na mężczyzn. Dlaczego więc panie szybciej się upijają i szybciej wpadają w uzależnienie, ryzykując przy tym znacznie więcej?

Gdy rozważam, czy mam problem…

Gdy rozważam, czy mam problem…

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia odwykowego jest niezwykle trudne. Pierwsze sygnały pojawiają się zazwyczaj od otoczenia – bliskich, partnera czy pracodawcy. Jakie objawy wskazują na uzależnienie? Co zrobić, gdy zauważysz je u siebie?

Gdzie znajdę pomoc?

Gdzie znajdę pomoc?

W Polsce działa ponad 650 placówek świadczących pomoc osobom pijącym ryzykownie i szkodliwie, uzależnionym od alkoholu oraz ich bliskim. Gdzie mogą zwrócić się osoby, które widzą u siebie objawy uzależnienia i jakie formy terapii są im oferowane?

Straty? Masz wybór!

Straty… Masz wybór!

Dla jednych będzie to utrata pracy, brak możliwości rozwoju, utrata zdrowia. Dla innych – spowodowanie wypadku drogowego lub skrzywdzenie kogoś bliskiego. A dla jeszcze innych – rozwód czy utrata relacji z dziećmi. Co łączy wszystkie osoby uzależnione od alkoholu? To, że każda z nich  doświadcza strat wynikających z picia.

Wybieram trzeźwość!

Wybieram trzeźwość!

Droga do trzeźwości nie jest prosta, ponieważ jest jednocześnie czasem własnego rozwoju, odbudowywania relacji z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, a także nauki od nowa własnych postaw. Dlaczego sama abstynencja może nie wystarczyć, by skutecznie poradzić sobie z nałogiem? Na czym polega trzeźwienie?

Czym jest nawrót?

Czym jest nawrót?

Proces nawrotu jest odwrotny do procesu trzeźwienia. Oznacza powracanie do zachowań, sposobu myślenia, interpretowania rzeczywistości i funkcjonowania w relacjach jak w okresie spożywania alkoholu, choć jeszcze do tego faktycznie nie doszło. Może on doprowadzić do powrotu do czynnego nałogu, ale nie musi. Co robić, by nie wrócić do picia?

Jak zrobić pierwszy krok?

Jak zrobić pierwszy krok?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia odwykowego jest niezwykle trudne. Z własnego doświadczenia wie o tym Lech Dyblik, polski aktor, który 26 lat temu zdecydował się na terapię swojego uzależnienia od alkoholu. W filmie opowiada m.in. o tym, jak zrobić pierwszy krok i gdzie szukać pomocy.

“Co się zmieniło w moim życiu, gdy przestałem pić alkohol?”

Co się zmieniło w moim życiu, gdy przestałem pić alkohol?

Lech Dyblik opowiada m.in. o tym, co zyskał dzięki swojej 26-letniej abstynencji od alkoholu i terapii uzależnienia.

“Dlaczego tak trudno zdecydować się na leczenie?”

Dlaczego tak trudno zdecydować się na leczenie?

26 lat temu Lech Dyblik rozpoczął terapię uzależnienia od alkoholu. W filmie opowiada o barierach i trudnościach związanych z tą decyzją.

Kampania społeczna Fundacji Studio Psychologii Zdrowia we współpracy z m.st. Warszawa